Odpowiedzialność za awarię pralek zazwyczaj ponosi twarda woda. Na szczęście można zmniejszyć jej twardość stosując metodę chemiczną, termiczną lub za pomocą urządzeń hydraulicznych, które działają na zasadzie wymiany jonów.

wasing-machine-110179-mCechą charakterystyczną dla twardej wody jest wysoki poziom rozpuszczania soli wapnia i magnezu. Węglany, które zostają z nich wytrącone osadzają się w postaci kamienia, który uszkadza urządzenia elektryczne oraz pogarsza jakość wody. By nie dopuścić do obniżenia wydajności urządzeń oraz ewentualnych awarii należy zmniejszyć twardość wody.

Metody zmniejszania twardości wody

Zmniejszenie twardości wody jest możliwe za pomocą chemicznych preparatów. Najczęściej wybierane to kostki, proszki oraz tabletki, które zalecane są przy stosowaniu w urządzeniach elektrycznych, mających styczność z twardą wodą. Na calgon.pl można znaleźć preparaty, które stosowane są w zmniejszaniu twardości wody w pralce.

Dzięki chemicznym substancjom, które usuwają z wody związki magnezu i wapnia, woda zmniejsza swoją twardość. Najczęściej używane do ochrony pralek i zmywarek są środki chemiczne, które chronią je przed korozyjnym działaniem kamienia. Jedną z najprostszych i najmniej inwazyjnych metod jest podgrzanie wody. Bowiem wystarczy jedynie podnieść jej temperaturę do powyżej 37 stopni Celsjusza, a dzięki temu nastąpi rozkład magnezu oraz węglanów wapnia. Zmniejszyć twardość wody można również za pomocą wymieniaczy jonowych, które częściowo bad całkowicie odwapniają i odsalają zbyt twardą wodę. Dzięki tym sposobom ilość twardej wody ulga zmniejszeniu, a co za tym idzie usterki pralki są coraz rzadsze.

Urządzenia usuwające twardość wody

Na rynku istnieje wiele specjalnych urządzeń, które przeznaczone są do skutecznego zmniejszania twardości wody, nazywane są one hydraulicznymi zmiękczaczami wody. Urządzenia te nie tylko eliminują twardość wody, ale również oczyszczają ją z żelaza oraz amoniaku. Instaluje się je zazwyczaj u wlotu wody do budynku, ale również można nabyć zmiękczacze, które umieszcza się na przykład w kuchni. Tego typu urządzenia zazwyczaj działają około od 10 do 15 lat.

Hydrauliczne urządzenia do zmniejszania twardości wody powodują zmniejszenie ilości wytrącającego się kamienia, który odpowiedzialny jest za korozję urządzeń elektrycznych oraz zniszczenia naskórka. Dodatkowo istnieją również specjalne filtry do zmywarek oraz pralek, które zmiękczają wodę. Dzięki łatwości zamontowania w urządzeniu, można to zrobić samodzielnie. Tego typu filtry usuwają twardość wody poprzez eliminacje jonów, które są odpowiedzialne za twardość wody. W mniejszym stopniu usuwają one z wody również żelazo oraz mangan.

Po więcej informacji odsyłam na:

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *