Kiedy myślimy o nauce przez zabawę, do głowy przychodzi nam zazwyczaj wiedza, którą dzieci opanowują w ramach szkolnych programów, a która przestawiana jest w atrakcyjnej formie. Ale oprócz „twardych” kompetencji, takich jak liczenie czy czytanie, równie ważne są te miękkie, społeczne. Jak ułatwić dzieciom ich zdobywanie?

Jak zabawa w odgrywanie ról wpływa na rozwój dzieci?

Dzieci uczą się świata i siebie przez obserwację, doświadczanie, naśladowanie. Poznawanie siebie i innych to również bardzo ważna forma nauki, która obywa się naturalnie, mimochodem. W ten sposób dzieci zdobywają bardzo ważne kompetencje społeczne, uczą się życia w grupie, rozpoznają jak skonstruowany jest świat, jak funkcjonują relacje międzyludzkie. Doskonałym „narzędziem”, które ich w tym wspiera, jest właśnie zabawa w odgrywanie ról. Co równie ważne, dzieci poprzez taką zabawę mogą odkrywać swoje pasje i talenty. Poza tym, świat dorosłych jest dla nich zwyczajnie fascynujący, dlatego często odwzorowują go w zabawach.

Zabawki do odgrywania ról – wsparcie w rozwoju

Zabawki do odgrywania ról świetnie wspierają naturalne procesy uczenia się i uspołecznienia. Dzięki nim można stworzyć interesującą i stymulującą dzieci przestrzeń, która pobudza ich kreatywność. Zabawki są jednocześnie rekwizytami dnia codziennego, które ułatwiają wcielanie się w określone role. W takim zminiaturyzowanym świecie dzieci mogą stawać się lekarzami, fryzjerami, mechanikami. Mogą również bawić się w dom czy w sklep.

Jakie są zabawki do zabawy w odgrywanie ról?

Na rynku znajdziemy wiele zabawek, których można użyć do wchodzenia w najróżniejsze role. Przede wszystkim są to konkretne zestawy zawierające komplet akcesoriów do stworzenia chociażby domowej kuchni, zakładu kosmetycznego, fryzjerskiego, gabinetu lekarskiego, warsztatu mechanicznego. Takie przestrzenie można również budować przy użyciu klocków. Świetnie posłużą do tego także kostiumy a nawet ozdobne plecaki, które mają kształt na przykład rakiet kosmicznych czy samochodów. Po ich założeniu dzieci nie mają najmniejszych wątpliwości, że właśnie teraz stają się odkrywcami odległych planet lub najlepszymi kierowcami rajdowymi.

Zabawki do zabawy w odgrywanie ról z pewnością ucieszą każde dziecko, ponieważ w naturalny sposób spełniają jego potrzeby rozwojowe i dają mnóstwo pola do działania wyobraźni.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *