Przemysł lotniczy jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Dostępność tej formy transportu stanowi dziś codzienność. Lotniska, linie lotnicze, producenci samolotów i wiele innych podmiotów gospodarczych w większym lub mniejszym stopniu swoje działania opiera na branży lotniczej. Perspektywy w tej kategorii są ogromne, dlatego powstają stowarzyszenia, które obierając wspólny cel zrzeszają poszczególne firmy. Przykładem może być powołana w 2003 roku Dolina Lotnicza, która działając w południowo-wschodniej Polsce liczy aktualnie już 140 firm współpracujących ze sobą. Współpraca ta opiera się na produkcji rozmaitych części skoncentrowanych wokół lotnictwa.

dolina lotnicza

Początki współpracy

Ten region Polski już od wielu lat prężnie rozwijał się w tematyce przemysłu lotniczego. Swoje siedziby do chwili obecnej ma tu wielu producentów różnego typu, którzy łącząc swoje siły umacniają swoje pozycje. Głównym przedstawicielem tego stowarzyszenia jest firma Pratt and Whitney, która wspomogła ten projekt dużymi środkami finansowymi. Producent ten jest niewątpliwie jednym ze światowych potentatów w dziedzinie silników lotniczych. Ten region Polski to także bardzo wykwalifikowana kadra pracownicza, gdzie wyróżnić można Politechnikę Rzeszowską. Uczelnia ta posiada w swojej ofercie Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa. Celem, który z sukcesem udało się zrealizować, było zrzeszenie licznego grona pojedynczych producentów, którzy w jednym regionie stanowić będą całość. Współdziałanie ze sobą przyniosło pozytywne efekty, dzięki czemu udało się nawiązać liczne kontrakty opierające się na wielomilionowe kwoty. Dynamicznie zmieniający się rynek, zapotrzebowanie na coraz nowsze technologie to nieustanne dostosowywanie się do wymaganych zmian. Dzięki integracji, która nastąpiła dolina lotnicza może konkurować z największymi tego typu organizacjami.

dolina lotnicza

Wizja na przyszłość

Logistyczne ułatwienia, które przyczyniają się do zmniejszania kosztów związanych z dystrybucją wyprodukowanych elementów działają na korzyść zarówno odbiorców jak i producentów. Współpraca z lokalnymi samorządami, rozbudowa infrastruktury drogowej oraz lotniczej to przykłady zagadnień, które są bieżąco realizowane. Stowarzyszenie jakim jest Dolina Lotnicza działająca w południowo-wschodniej Polsce chętnie przyjmuje w swoje szeregi nowych członków. Warunkiem koniecznym jest rekomendacja co najmniej dwóch aktualnych firm, które są członkami tej organizacji. Planami na najbliższy okres jest zachęcanie zagranicznych przedsiębiorstw do inwestycji w ten region. Ważne jest również właściwe przygotowywanie kadry pracowniczej do coraz to bardziej wymagających projektów, których realizowanych jest aktualnie bardzo wiele.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *