Turystyka

Gdańsk i jego historia

Planując wyjazd na wakacje wielu z nas na samym początku od razu stawia na odpoczynek za granicą. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że w naszym pięknym kraju także znajduje się wiele niesamowitych i ciekawych miejsc godnych odwiedzin. Poczynając od cudownych gór, poprzez wiele interesujących miast rozsianych po całej Polsce, kończąc na jej północnej części, gdzie znajduje się Trójmiasto.

Na szczególną uwagę zasłużył sobie przede wszystkim Gdańsk jako miasto bogate w skomplikowaną, ciekawą, a w szczególności długą historię. Miejscowość ta sięga aż X wieku, kiedy to w miejscu miasta powstał gród nad Motławą, który jakiś czas później uzyskał prawa miejskie. Wartym wspomnienia faktem zdecydowanie jest walka z udziałem Krzyżaków jaka miała tutaj miejsce w roku 1308. Wydarzenie to dziś znane jest pod nazwą „rzeź Gdańska” z wiadomych przyczyn.

W końcu jednak po długich i męczących walkach Gdańszczanie odzyskali wolność, a do miasta zaczęła schodzić ludność wielu narodowości i religijności. Na przestrzeni kolejnych dziesiątek lat miały tu także miejsc inne wielkie bitwy historyczne, które także przyczyniły się w znaczny sposób do ostatecznego ukształtowania się samego miasta jak i mentalności jego mieszkańców.

Jednym z najważniejszych i najbardziej znanych na całym świecie wydarzeń zdecydowanie jest „Gdański sierpień” roku 1980. W tym właśnie okresie wybuchły masowe strajki i bunty na czele z robotnikami, które doprowadziły do początku rozpadu PRL-owskiego porządku. Dlatego właśnie wśród haseł kojarzących się z Gdańskiem na pewno znajdziemy wolność, solidarność i kulturę dzięki wielu koncertom i festiwalu tutaj się odbywających. Wszystko to czyni to miejsce świetnym lokalizacją w celu odpoczynku, zrelaksowania się i złapania dystansu do życia codziennego.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Wcześniejszy post

Nastepny post

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *