Dobrym pomysłem może być modelarstwo, które nie tylko rozwinie u naszej pociechy zdolności manualne, nauczy cierpliwości, dokładności, ale z pewnością rozbudzi również chęć poznawania historii. Dlatego jest to jedno z najbardziej pożytecznych rodzajów hobby.
Na czym dokładnie polega modelarstwo?
Hobby to powszechnie uważa się za zabawę oraz sport, ale nie jest to do końca prawdą… Modelarstwo to odwzorowywanie rzeczywistych obiektów, ale w znacznie mniejszych rozmiarach. Przedmiotem modelarstwa może być wszystko – statki, łodzie, samoloty, czołgi itd. Dlatego też z dobrodziejstw jakie z niego wynikają korzysta wiele dziedzin, nawet budownictwo. Modelarstwo to odwzorowywanie rzeczywistych obiektów, ale w znacznie mniejszych rozmiarach.
Z jaki rodzaj modelarstwa dla dziecka?
Rodzajów modelarstwa jest dość dużo i nie wszystkie oczywiście nadają się dla dzieciaków (oczywiście to hobby przeznaczone jest jedynie dla tych starszych). Zatem przyjrzyjmy się im, aby pomóc sobie w wyborze.
- Kartonowe. Był to kiedyś najbardziej popularny rodzaj modelarstwa. Pochłania bardzo dużo czasu i wymaga wiele cierpliwości. Najpierw trzeba bowiem każdy element wyciąć i w odpowiedni sposób uformować.
- Plastikowe. O wiele łatwiejsze od kartonowego, ponieważ model składa się z już wcześniej przygotowanych plastikowych elementów.
- Żywiczne. Modele mają wiele wspólnego z modelarstwem plastikowym, jednak są nieco droższe. Wykonuje się je w bardzo krótkich seriach i co najważniejsze – w dużym stopniu ręcznie. Warto wspomnieć, iż składanie modeli wymaga tu już większego doświadczenia.
- Modele figurek. To rodzaj modelarstwa, który w szczególny sposób sprzyja rozwojowi wiedzy historycznej i ciekawości.
Musimy pamiętać, że jeśli chcemy, aby nasze dziecko mogło w spokoju oddawać się pasji jaką jest modelarstwo, musimy zapewnić ku temu odpowiednie warunki – biurko, właściwe oświetlenie..
Artykuł powstał we współpracy z: http://toysbox.pl/revell-modelarstwo/revell-do-sklejania/
1 Komentarz
Nie powinno się dziecku narzucać hobby, ale wspieranie pasji to już zupełnie co innego. Ja u mojej córki już od najmłodszych lat zauważyłam zainteresowanie muzyką i grą na instrumentach. Znaleźliśmy jej z mężem szkołę. Teraz córka rozwija swoją pasję, szkoli się też w śpiewie i widzimy jak bardzo rozwinęła się dzięki zajęciom.