Kim jest weterynarz ortopeda? Kiedy należy się do niego udać?

Kim jest weterynarz ortopeda? Kiedy należy się do niego udać?

Każdy z nas w określonych sytuacjach potrzebuje fachowej opieki medycznej. Podobnie jest ze zwierzętami, gdyż odpowiednie wsparcie pomoże im szybciej wrócić do zdrowia. Jednym z fachowców specjalizujących się w chorobach zwierząt jest weterynarz ortopeda. Kto to dokładnie jest i czym się zajmuje? W tym artykule dowiesz się o specyfice tego zawodu.

Weterynarz ortopeda – kto to taki?

Krótko mówiąc, jest to lekarz weterynarii specjalizujący się w dziedzinie ortopedii zwierzęcej. To osoba posiadająca wiedzę oraz umiejętności z zakresu diagnostyki oraz leczenia chorób narządu ruchu. Weterynarz ortopeda Warszawa zajmuje się leczeniem kości, stawów oraz ścięgien i mięśni. Stanowi niezbędną pomoc podczas złamań, dysplazji lub dyskopatii zwierząt. Bardzo często jest to chirurg, który pomaga zwierzętom w urazach ortopedycznych i w razie potrzeby może zająć się przeprowadzeniem zabiegu.

Weterynarz ortopeda nie tylko umie ocenić stan zdrowia zwierzęcia na podstawie jego sposobu poruszania, ale potrafi też analizować zdjęcia RTG, które stanowią dla niego nieodzowną pomoc w postawieniu właściwej diagnozy i zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Lekarz weterynarii, który specjalizuje się w ortopedii, musi nauczyć się rozwiązywania problemów każdego zwierzęcia, jednak najczęściej leczy psy i koty.

Kiedy potrzebny jest weterynarz ortopeda?

Każdy właściciel czworonoga powinien przede wszystkim obserwować sposób poruszania się swojego pupila. Usługi weterynarza ortopedy najczęściej potrzebne są, gdy nasz pies lub kot kuleje. Niestety, wielu właścicieli czworonogów bagatelizuje ten problem, a zwierzak może zmagać się z poważnym, bolesnym złamaniem, nie będąc w stanie sobie sam z tym poradzić. Dobry weterynarz ortopeda Warszawa już po pierwszej rozmowie może stwierdzić, czy mamy do czynienia z niewielkim problemem, czy potrzebny będzie bardziej zaawansowany sposób leczenia.

Najpopularniejszymi problemami u psów są uszkodzenia mięśni i ścięgien, zerwane więzadła, zwichnięcia, bądź złamania. U kotów najczęstszych schorzeń dochodzi w przypadku skoków z dużej wysokości. Wówczas może dość do zwichnięcia łap, a kulejące zwierzę należy jak najszybciej zabrać do weterynarza ortopedy. Niekiedy zdarza się, że zwierzę może dojść do zdrowia same, jednak jeżeli mamy taką możliwość i jesteśmy świadomi jego problemów, należy mu pomóc. Warto więc sięgać po poradę rehabilitanta zwierzęcego, gdyż dobre kliniki weterynaryjne posiadają odpowiedni sprzęt, który pomoże w uzyskaniu jak najlepszych efektów i może znacznie przyspieszyć rehabilitację naszego zwierzęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *