Cięcie plazmowe i tlenowe

Cięcie plazmowe i tlenowe

Cięcie plazmowe w spawalnictwie jest obecnie konkurencją dla przecinania laserowego czy poprzez użycie gazów. Znaczny progres jaki objął tą dziedzinę, pozwala ciąć materiały znacznie grubsze ze znacznie większą prędkością.

Cięcie plazmowe

Operacje cięcia plazmowego można wykonywać nawet pod powierzchnią wody co znacznie zredukuje hałas i jednocześnie zwiększa przewagę nad pozostałymi technikami.
Powszechnie korzysta się z powietrza – jako gaz plazmotówrczy, lecz jest to zależne od urządzeń. W tych o większej mocy stosowany jest argon, wodór (do cięcia stopów lekkich) oraz azot (gwarantujący największą prędkość).

Łuk plazmowy umożliwia cięcie i spawanie stali, aluminium, miedzi czy żeliwa, a w zależności od grubości materiału posługuje się zróżnicowanej mocy.
Wykorzystanie tej techniki miało już swój początek w latach 50-tych. Ogromny rozwój technologii wysunął tą technikę na jedną z głównych w obecnym przemyśle.
Sam proces cięcia plazmowego opiera się na stopieniu oraz wyrzuceniu metalu ze szczeliny cięcia skoncentrowanym łukiem elektrycznym, a do cięcia plazmowego używany jest wyłącznie prąd stały z ujemna biegunowością.

Cięcie tlenowe

Cięcie tlenowe stosuje się przy materiałach wykonanych w szczególności ze stali.
Proces przeprowadzany jest przy użyciu specjalnego palnika, który miesza tlen z gazem palnym tworząc płomień doprowadzający strumień tlenu do obszaru obecnie ciętego.
Wytworzony płomień zapewnia odpowiednią temperatury metalu oraz usuwa zanieczyszczenia z powierzchni. Tlen tnący musi mieć wysoką czystość, gdyż decyduje ona o jakości całego zachodzącego procesu.

Rozwój tych technologii pozwana pozytywnie patrzeć w przyszłość firmom zrzeszonym w klaster spawalniczy oraz całej masie wyszkolonych w tym kierunku osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *