Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat b w UK

Coraz więcej Polaków w Anglii stara się zdobyć prawo jazdy przebywając na wyspach. Spowodowane jest to między innymi tym, że w naszym kraju funkcjonują ostre regulacje dotyczące warunków zdawania egzaminu na prawo jazdy, dlatego też  wielokrotne podchodzenie do egzaminu zniechęca większość osób. Z kolei w Wielkiej Brytanii jest to znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Przygotowując się do egzaminu na prawo jazdy w UK nie trzeba uczestniczyć w kursie nauki jazdy prowadzonym przez instruktorów, wystarczy, że ktoś z bliskich nauczy nas prowadzić samochód. Jeżeli jednak zdecydujemy się na drugą opcję nauki w szkole jazdy, nie ma określonej liczby godzin do wyjeżdżenia. Przystępując do nauki nie trzeba przechodzić badania lekarskiego. Dużym plusem jest możliwość nauki i zdawania egzaminu własnym autem. Zaraz po zdaniu egzaminy świeży kierowca może legalnie poruszać się pojazdem po drodze nie posiadając jeszcze dokumentu.

Egzamin na prawo jazdy w Anglii składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza obejmuje test wyboru, studium przypadku oraz hazard perception. Test wyboru składa się z 45 pytań z czego 5 odnosi się do konkretnej sytuacji (studium przypadku).  Część pytań to pytania wielokrotnego wyboru, ich liczba wyświetlona zostaje w lewym górnym rogu. Na pytania trzeba odpowiedzieć w ciągu 57 minut. Pytania i odpowiedzi wyświetlają się na ekranie komputera w języku angielskim. Dla osób mających problemy z językiem wprowadzono możliwość odsłuchania tłumaczenia dotykając palcem angielskiej wersji. Integralną częścią testu wyboru jest studium przypadku, które polega na przedstawieniu konkretnej sytuacji na drodze, zaś osoba zdająca musi odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących zachowania kierowcy w tymże przypadku.  Kolejną częścią egzaminu teoretycznego jest hazard perception podczas której wyświetlany jest film, który pozwala ocenić czy przyszli kierowcy potrafią zauważyć zagrożenie na drodze. W ciągu 20 minut zostaje wyświetlonych 14 krótkich filmów. Jeżeli w każdej sytuacji w dobrym momencie dostrzeże zagrożenie ta część skończy się pozytywnie.

Jeżeli egzamin teoretyczny ukończony zostaje z pozytywnym wynikiem następuje kolej na 40- minutowy egzamin praktyczny. Podczas tej części przyszły kierowca musi przejść badanie wzroku, odpowiedzieć na pytania z zakresu bezpiecznej eksploatacji samochodu oraz wykazanie się umiejętnością prowadzenia samochodu. Auto, które zostanie wykorzystane podczas egzaminu poza tym, że musi być sprawne techniczne i mieć aktualny przegląd MOT, musi także posiadać ubezpieczenie na osobę zdającą oraz manualną skrzynię biegów, jeżeli na raki model auto chcemy zdobyć prawo jazdy. to tylko nieliczne z wymagań jakie musi spełnić pojazd, aby mógł być użyty podczas egzaminu. Osoby, które nie znają biegle języka angielskiego mają prawo skorzystania  z pomocy tłumacza podczas egzaminu, musi mieć ona ukończony 16 rok życia. Początkową, a zarazem najprostszą procedurą podczas części praktycznej jest badanie wzroku. Polega ona na przeczytaniu tablicy rejestracyjnej pojazdu oddalonego o 20 m. Osoby posiadające okulary obowiązkowo podczas egzaminu muszę mieć je założone. Po udanym odczytaniu numerów rejestracyjnych egzaminator zadaje dwa pytania dotyczące bezpiecznej eksploatacji samochodu dotyczące oceny stanu pojazdu. Następnym etapem  do przejścia jest prowadzenie pojazdu. Od października 2010 r, wprowadzono obowiązek przejechania wyznaczonej trasy bez wskazówek instruktora nauki jazdy. Podczas tej 10-minutowej części najważniejsze jest bezpieczne i zgodne z przepisami ruchu drogowego dotarcie na miejsce. Zgubienie trasy lub pomyłka drogi nie będzie traktowana jako błąd. Oprócz tego osoba kierująca pojazdem musi wykonać jeden spośród czterech manewrów takich jak zawracanie na drodze, cofanie po łuku, parkowanie równoległe albo parkowanie w zatoczce. Natomiast manewr awaryjnego zatrzymania się jest traktowany dodatkowo – egzaminator może poprosić o zademonstrowanie, ale nie musi. Podczas egzaminu egzaminator zwraca szczególną uwagę na decyzje i reakcje kierowcy oraz bezpieczną jazdę i znajomość przepisów ruchu drogowego. Podczas egzaminu można popełnić 15 małych błędów, jednak jeden duży błąd zagrażający bezpieczeństwu na drodze może przerwać egzamin. Po ukończeniu tej części egzaminator informuje o pozytywnym lub negatywnym wyniku egzaminu. Dociekliwym kierowcom egzaminator może omówić dokładnie przebieg egzaminu.

Po pozytywnym ukończeniu egzaminu można prosić o wydanie prawa jazdy od razu. Wtedy też egzaminator musi zeskanować tymczasowe prawo jazdy, wysłać skan do DVLA/DVA oraz wydać odpowiednie zaświadczenie z którym można legalnie prowadzić auto. Natomiast nowe prawo jazdy zostanie przysłane pocztą w okresie trzech tygodni. Jeżeli egzamin się nie powiódł do kolejnego można przystąpić po okresie 10 dni roboczych.

Jeden komentarz
  1. Do egzaminu w UK trzeba się naprawdę dobrze przygotować. Trzeba tu zarówno dobrze znać teorię, jak i posiadać umiejętności praktyczne. Wzajemne zależności pomiędzy egzaminem teoretycznym jak i praktycznym są tu bardzo duże. Dobra znajomość teorii stanowi połowę sukces w przypadku egzaminu praktycznego. Trzeba tu być więc naprawdę dobrze przygotowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *