Jak zabezpieczać rynny przed zamarzaniem i uszkodzeniami?

Jak zabezpieczać rynny przed zamarzaniem i  uszkodzeniami?

Niezależnie od tworzywa z jakiego wykonany jest system orynnowania, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zmianami temperatury.

Niedrożność rynien najczęściej spowodowana jest opadającymi liśćmi, gałęziami czy piaskiem, który trzeba systematycznie usuwać, by w czasie opadów rura spustowa była udrożniona. W przypadku, gdy właściciel budynku nie zadba o przepływ wody w rynnach, w czasie deszczu może dojść do przelewania się wody – tym samym zamoknięcia ściany zewnętrznej domu. Tak powielająca się sytuacja może skutkować pojawieniem się pleśni na ścianie.

W celu zabezpieczenia rynien przez zbędnymi zanieczyszczeniami warto, zaraz po instalacji systemu rynnowego założyć siatki zabezpieczające, które zatrzymają liście i gałęzie, nie pozwalając tym samym na zatkanie rury odpływowej.

system rynnowy

W okresie zimowym niebezpieczny jest także zalegający w rynnach lud, który nie usunięty może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Pod wpływem temperatury i w zależności od tworzywa z jakiego jest wykonane orynnowanie – zmienia się jego współczynnik rozszerzalności cieplnej.

Instalacja systemu przeciwoblodzeniowego, w którego skład mogą wchodzić kable grzejne, kable samoregulujące a także termostaty pozwala na skuteczne zabezpieczenie systemu rynnowego przed zlodowaceniami oraz powstawaniu sopli. Uchwyty, na których montowane są kable grzejne zamocowane są w odległości od 30 do 50 cm od taśmy montażowej. Dobór systemu grzewczego zależy przede wszystkim od tworzywa, z którego wykonany jest system rynnowy, dlatego warto powierzyć go fachowcom.

Najbardziej odpornym surowcem, który od lat stosowany jest do wyrobu systemów rynnowych jest stal nierdzewna. Dodatkowe substancje, jakimi pokrywane są stalowe rynny zabezpieczają je przed korozją oraz mechanicznymi uszkodzeniami, dzięki czemu taka konstrukcja może wytrzymać ponad 80 lat. Warto pamiętać, że rynny stalowe są narażone na uszkodzenia przede wszystkim w klimacie, w którym dochodzi do kwaśnych deszczy czy występuje zjawisko kwaśnej mgły.

Skuteczne odprowadzanie wody oraz stabilność i sprawność rynien zależna jest także od ich fachowego montażu. Dobrze wykonana instalacja pozwoli cieszyć się sprawnym systemem orynnowania przez długie lata. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zatrudnienie do montażu rynien profesjonalistów.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *