Często używamy tych dwóch pojęć zamiennie, jednak pomiędzy kredytem a pożyczką jest kilka zasadniczych różnic. Są regulowane przez inne przepisy prawne, dotyczą różnych podmiotów i oferowane są na różnych warunkach. Co warto wiedzieć?porównywarka kredytówWarunki zawarcia umowy kredytowej określa prawo bankowe oraz w szczególnych i ścisłych przypadkach regulamin banku. Są to dość konkretne i sztywne reguły postępowania, które dają podmiotom małe pole manewru. Jeśli chodzi o pożyczkę to jest to jedna z wielu umów cywilno-prawnych, a co za tym idzie wszystkie regulacje na jej temat zawarte są w Kodeksie Cywilnym. Ze względu na powszechność umów cywilno-prawnych znacznie łatwiej otrzymać pożyczkę niż kredyt, jednak często płacimy za to wyższym oprocentowaniem i prowizją.

Kolejna kwestia to podmiotowość. Kredytu udzielić może tylko i wyłącznie bank, który weźmie pod uwagę zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, jego dochody oraz wydatki a także zbada historię wcześniejszych zapożyczeń i terminowość ich spłat. Pożyczka może zostać udzielona przez każdego, kto dysponuje interesującą nas rzeczą czy kwotą. Nie musimy przejść przez kalkulatory zdolności kredytowej, ani sprawdzać swojej historii w BIK-u o ile nasz pożyczkodawca tego nie wymaga.

Co jeszcze? Kredyt bankowy udzielany jest na konkretny zakup. Może to być mieszkanie, samochód, remont czy wakacje. Zgodnie z art. 69 Prawa bankowego „(…) bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie  (…)”. W przypadku pożyczki możemy, ale nie musimy informować pożyczkodawcy o jej celu.

Na rynku jest spora liczba ofert za równo pożyczkowych jak i kredytów. Ich wybór ułatwić może porównywarka kredytowa oraz doradztwo finansowe oferowane przez zespół specjalistów z dziedziny finansów i prawa – Helpbanking S.C. Jeśli rozważają Państwo możliwość wzięcia kredytu, zapraszamy na stronę internetową www.helpbanking.pl z chęcią pomożemy w podjęciu właściwej decyzji.

Avatar photo
About Author

Redaktor

1 Komentarz

    Zauważyłam, że ludzie bardzo często mylą te terminy: kredyt i pożyczka. Fakt na pierwszy rzut oka można się pomylić, ale gdy wchodzimy w formalności to jest całkowicie co innego. Ogólnie rzecz biorąc kredyt bierzemy w banku, a pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Ja pożyczkę zaciągnęłam w .

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *