Od lat w wielu gospodarstwach domowych podłogi kuchenne aranżowane są w ten sam, dość już archaiczny sposób. Stosuje się zazwyczaj płytki podłogowe lub wykładziny w stylu linoleum, co ma być podyktowane dbałością o czystość i estetykę powierzchni. Powszechnie istnieje obawa przed montowaniem podłóg drewnianych z uwagi na podatność tego rodzaju materiału na uszkodzenia mechaniczne i trudność z utrzymaniem odpowiedniej czystości podłogi. Czy aby na pewno takie obawy znajdują pokrycie w rzeczywistości?
Prawdą jest, że przestrzeń kuchenna jest jednym z najbardziej eksploatowanych obszarów w gospodarstwie domowym, podatnym na najwięcej uszkodzeń, zarysowań i zabrudzeń. Jednak błędem jest rezygnowanie z montażu podłóg drewnianych, których solidność i odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia jest obecnie nieporównywalnie większa niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Ważny jest odpowiedni dobór właściwego rodzaju drewna, który zaoszczędzi nam zmartwień i sporej ilości czasu, jaki musielibyśmy przeznaczyć na jego pielęgnację. Pozwoli to uzyskać trwałość i wytrzymałość podłogi na długie lata oraz przysporzy kuchni niepowtarzalnego i atrakcyjnego designu.
Nowoczesne kuchnie i jadalnie powinny zostać wyłożone twardymi gatunkami drewna. W tym względzie królują na rynku podłogi z bambusa skręcanego lub prasowanego. Powszechnie wiadomo, że bambus jest zaliczany do najtwardszych gatunków drzew na świecie, co czyni go niezwykle odpornym na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Ponadto podłoga bambusowa może być poddana cyklinowaniu i ponownemu lakierowaniu. Powierzchniom bambusowym dorównują także inne egzotyczne rodzaje drewna, jak jatoba, merbau czy doussie. Takie gatunki drewna sprawdzają się najlepiej w trudnych warunkach, jakie panują w kuchni. Dodatkową zaletą jest niepowtarzalny i elegancji wygląd, nadający kuchni unikatowego designu i oryginalnego charakteru.
Dość często praktykowanym i stosowanym drewnianym pokryciem podłóg w kuchni jest lite drewno w postaci desek, klepek czy mozaik. W przypadku tego rodzaju podłóg konieczne są dodatkowe czynności zabezpieczające powierzchnię między innymi przed niszczycielskim wpływem wody. Oprócz zwykłej impregnacji drewna, należy ponadto dokonać dodatkowego uszczelnienia krawędzi podłogi, zabezpieczające ją w ten sposób przed wnikaniem do jej wnętrza wody.
Niezwykle istotne przy wyborze, montażu i eksploatowaniu podłóg kuchennych wykonanych z drewna jest odpowiednie pokrycie zewnętrzne drewna. Najbardziej odpornymi na zużycie podłogami są powierzchnie olejowane oraz lakierowane. Zapewniają wystarczającą ochronę przed wilgocią, brudem i kurzem oraz łatwość w utrzymaniu czystości podłoża. Zdecydowanie odradza się projekty kuchni z zastosowaniem posadzek woskowanych, ponieważ każde czyszczenie jej na mokro sprawia, że kolejna warstwa wosku zostaje usunięta, co z biegiem czasu doprowadzi do całkowitej degradacji warstwy ochronnej podłogi.
Podłogi drewniane najlepiej jest czyścić na sucho, używając od czasu do czasu odpowiednich środków do pielęgnacji drewna, najlepiej na bazie żywic akrylowych. Należy unikać przy zmywaniu podłogi dużej ilości wody, która stanowi największe zagrożenie dla drewna.