Program “Mieszkanie dla Młodych” ma wejść w życie na początku 2014 roku. Zastąpi on program obowiązujący dotychczas, czyli “Rodzina na Swoim”. Jak MdM ma się jednak do RnS i czy założenia nowego projektu okażą się korzystniejsze dla kredytobiorców?
Rodzina na Swoim a Mieszkanie dla Młodych warunki i różnice
Oba programy zostały skierowane do osób młodych, a dokładniej poniżej 35. roku życia i dotyczą zarówno rodzin, osób samotnych jak i samotnie wychowujących dzieci.
Różnicą zasadniczą między obydwoma programami jest zmiana sposobu dopłat do kredytu. W programie RnS, państwo, przez pierwsze 8 lat jego spłaty, pokrywało połowę odsetek kredytu. Natomiast w programie Mieszkanie dla Młodych, kredytobiorcy otrzymają jednorazową dopłatę w wysokości zależnej od ceny danego mieszkania. Poziom dofinansowania będzie wynosił od 10% – 20 % i będzie zależny od ilości dzieci w rodzinie. W efekcie tego, istnieje szansa na zaciągnięcie niższego kredytu, co jest równoznaczne z niższymi odsetkami oraz kosztami takimi jak mniejsza prowizja czy niższe koszty ubezpieczenia tzw. niskiego wkładu własnego.
Co również istotne, w przypadku MdM dopłata jest jednorazowa, a nie rozciągnięta na osiem lat, co pozwala zwiększyć korzyści odsetkowe. MdM daje więc możliwość zwiększenia zdolności kredytowej kredytobiorcy, gdyż dopłata państwa wliczana jest do wkładu własnego, a nie jak w przypadku RnS, gdzie bank musi uwzględnić fakt, iż po ośmiu latach dopłata się kończy, a kredytobiorca spłaca większą ratę.
Dopłatą w programie MdM są jednak objęte wyłącznie mieszkania, nie większe niż 75 m2 i zakupione na rynku pierwotnym. W przypadku RnS były to mieszkania do 75 m2 oraz domy do 140 m2, nabyte zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.
Projekt MdM ma wejść w życia w styczniu 2014 roku i potrwać do września 2018 roku.