W Polsce jednym z najbardziej popularnych uprawianych zbóż jest owies. Jego uprawę rozpoczęto już w 1500 lat p.n.e., natomiast w Polsce najstarszy ślady uprawy tego zboża pochodzą z okolic Biskupina.
Właściwości owsa
Owies jest jednym z najmniej docenianym ziarnem, mimo, że posiada bardzo wiele wartościowych i dobroczynnych składników. Owies jest źródłem lekko strawnego białka, wartościowe tłuszcze oraz mnóstwo witamin. Oprócz samych ziaren, ziele i słoma posiada również dobroczynne składniki wykorzystywane w lecznictwie oraz w kosmetyce. Zawierają one bardzo dużo substancji odżywczych takich, jak flawonoidy, saponiny sterydowe czy aminokwasy.
Płatki owsiane
Bardzo popularnym produktem owsianym są płatki owsiane. Przyrządzane na słodko czy tez na słono, gotowane czy w wersji „na sucho” stanowią doskonały składnik wzbogacający codzienną dietę. Owsianka przygotowywana na śniadanie czy, jako przekąska między posiłkami, jest doskonałym składnikiem diety sportowców czy osób będących na diecie.
Kasza owsiana
Owies najczęściej spożywany jest w formie płatków owsianych, niemniej jednak warto spróbować go również pod postacią kaszy. Dzięki wyjątkowej strukturze kasza owsiana daje wiele możliwości przygotowania. Można znaleźć ją w sklepach ze zdrową żywnością lub na: http://melvit.pl/products/kasze/#!/kasza-owsiana-400g. Stanowi doskonały dodatek do sałatek, zup lub dań mięsnych.
Owies, a walka z dolegliwościami
Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów oraz saponinów wyciąg z owsa działa dobroczynnie na nerki oraz ochronnie na pęcherz moczowy. Rolę ochronną spełnia również zawarta w owsie krzemionka, która przeciwdziała krystalizacji składników mineralnych. Dzięki temu owies jest doskonałym składnikiem, który zapobiega powstawaniu kamicy nerkowej.
Owies również przeciwdziała cukrzycy. Zawartość cukrów złożonych, które mają korzystny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu. Oprócz tego dostarczają niezbędną energię, do której uzyskania nie potrzebny jest udział insuliny. Te właściwości sprawiają, że produkty owsiane wyrównują poziom glukozy i insuliny we krwi. Dodatkowo wysoka zawartość błonnika obniża poziom glikemiczny wielu posiłków.
Zawarty w ziarnach owsa błonnik, który dostaje się do organizmu pęcznieje w żołądku zapewniając uczucie sytości przez długi czas. Dzięki temu posiłki wzbogacone o owies pomagają w walce z nadwagą. Dodatkowo błonnik poprawia trawienie oraz usuwa toksyny z organizmu i ogranicza wchłanianie nadmiaru tłuszczu z pożywienia. Produkty owsiane są doskonałym składnikiem diet odchudzających.
Owies posiada wiele wartości oraz składników, które dobroczynnie wpływają na pracę naszego organizmu. Dodatkowo istnieje wiele ciekawych i oryginalnych przepisów z użyciem płatków lub kaszy owsianej. Warto wzbogacić swoją codzienną dietę o tak wartościowy składnik, jakim są właśnie produkty owsiane.