Rynek drzewny w Polsce

Rynek drzewny to intensywnie i jednocześnie ciekawie rozwijająca się branża naszej gospodarki, która nawet w czasach kryzysu przynosi znaczne zyski. To w jaki sposób i w o oparciu o jakie zasady oraz jakimi ramami jest ograniczony rozwój sektora leśno-drzewnego, podobnie zresztą jak i innych branż określa „Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju”. Równie istotnym dokumentem, odgrywającym znaczną rolę w przypadku rynku drzewnego jest „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013” – jest to program, dzięki któremu ma się zwiększyć konkurencyjność i dochodowość gospodarstw leśnych a także zwiększenia ich obszarów.
Ze względu na politykę energetyczną Polski, która jest objęta planowaną strategią do 2030 roku, prognozowany jest szybki rozwój sektora leśno drzewnego, mający obniżyć zapotrzebowanie na energię pierwotną.
Istnieje szereg zależności w przypadku Polski, które świadczą o tym że to co spotkało naszą gospodarkę można określić jako spowolnienie gospodarcze a nie kryzys. Wśród nich możemy wyróżnić całkiem pokaźny rynek wewnętrzny a także napływ funduszy unijnych.
Jeśli chodzi o rynek drzewny Polska pod względem pozyskiwania drewna zajmuje 5 miejsce  w Europie. Jest to pozycja zaskakująco wysoka, przy czym jednocześnie na rynek drzewny ma znikomy wpływa handel zagraniczny. W sektorze drzewnym około 60 procent materiałów wykorzystuje się w budownictwie (w tym 40 procent wprost jako materiał konstrukcyjny oraz 60 procent po przetworzeniu na róże elementy takie jak podłogi drewniane, okna, okiennice, schody drewniane czy meble.
Jakie są cele i nowe wyzwania jakie stawiane są przed rynkiem drzewnym?
Można tu wyróżnić przede wszystkim potrzebę likwidacji skutków światowego kryzysu oraz potrzebę bycia konkurencyjnym na rynku światowym.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte w poniższych publikajach:

http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_04/0593016576430b66de1fb5512d2bdef1.pdf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *