Wentylacja nawiewna, czyli wędrówka powietrza w mieszkaniu

Wentylacja nawiewna, czyli wędrówka powietrza w mieszkaniu

Budując dom oprócz ogólnego planu budowy warto przygotować również plan wentylacji. Najpopularniejszymi wentylacjami stosowanymi w polskim budownictwie jest wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna. Niekiedy można spotkać się z wentylacją nawiewaną, która jest połączeniem tych dwóch popularnych rozwiązań wentylacyjnych.

Wentylacja grawitacyjna w praktycewentylacja

Stosowanie grawitacji naturalnej jest niezwykle popularne. Wynika to z prostoty instalacji oraz niskich kosztów jej wprowadzenia. Dzięki naturalnym zjawiskom, jak naturalna wędrówka powietrza wywołana różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, wentylacja ta funkcjonuje bez zarzutu. Niemniej jednak wentylacja ta przestaje prawidłowo funkcjonować, gdy temperatura wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz budynku jest taka sama lub zbliżona. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie wentylacji o dodatkowe wspomaganie, jakim jest nawietrznik

Wykorzystanie nawietrznika w wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja nawiewna jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Wymuszone w takiej wentylacji jest tylko dostarczanie powietrza do budynku. Odpływ zużytego powietrza następuje na skutek metody grawitacyjnej, czyli naturalnej.

Napływanie powietrza następuje za pomocą specjalnych nawietrzaków. Zazwyczaj takie urządzenia montowane są w ścianach budynku gdzie z jednej strony, wewnątrz budynku, nawietrzaki posiadają anemostaty. Wewnątrz samej rury nawietrzaka umieszczony jest moduł grzewczy z ceramicznymi elementami grzewczymi. Budowa nawietrznika dostępna jest tutaj: . Wprowadzane świeże powietrze ulega wstępnemu podgrzaniu. Dzięki termostatowi, moduł grzewczy uruchamia się tylko wtedy, gdy temperatura dopływającego powietrza jest niższa o 3 lub 4 stopnie Celsjusza.

Sprawne przepływanie powietrza

Aby powietrze sprawnie przemieszczało się pomiędzy pomieszczeniami, należy umożliwić mu swobodną wędrówkę. Zazwyczaj kratki usuwające zużyte powietrze znajdują się w takich pomieszczeniach jak toalety, łazienki czy kuchnia. Świeże powietrze, które będzie napływało z nawietrzaków należy tak pokierować przez mieszkanie by swobodnie trafiało do pomieszczeń usuwających powietrze. Dlatego konieczne jest sprawdzenie:

  • podcięć pod drzwiami,
  • otwory w drzwiach o odpowiedniej powierzchni,
  • drożności kanałów wentylacyjnych.

Sprawna wędrówka powietrza po wszystkich pomieszczeniach zapewni zdrową atmosferę i świeże powietrze w każdym miejscu w domu. Zapewnienie takich warunków jest niezwykle ważne, ponieważ jakość powietrza wpływa ma bardzo duży wpływ na organizm człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *