Tech

Wydajność energetyczna, czyli od czego zależy cena silnika elektrycznego

Wydajność energetyczna, czyli od czego zależy cena silnika elektrycznego

Na rok 2019 przypada 185 rocznica wydarzenia, które wielu uważa za początek historii silnika elektrycznego. W roku 1834 Rosjanin Moritz Hermann Jacobi skonstruował silnik elektryczny zasilany prądem stałym. W niespełna cztery lata udoskonalił swój projekt do tego stopnia, że był w stanie zastosować go jako napęd łodzi – czyli środka transportu o dość dużych wymaganiach, jeśli chodzi o moc.

Od czasów słynnego rosyjskiego wynalazcy wiele się zmieniło, jeśli chodzi o konstrukcje oraz zastosowanie silników elektrycznych. Obecnie doceniane są inne cechy silników niż miało to miejsce niemal 200 lat temu. Również cena silnika elektrycznego uzależniona jest od nieco innych czynników niż kiedyś.

Istotne cechy silników kiedyś i dziś

W czasie kiedy rosyjski wynalazca wprowadzał do użycia napęd elektryczny, najistotniejszą kwestią była moc generatora. Obecnie ważniejsze jest zapewnienie optymalnej wydajności energetycznej silnika. Cena silnika elektrycznego jest tym wyższa, im większa jest wydajność energetyczna jednostki napędowej. Nacisk na niskie zużycie energii jest tak wielki, ponieważ elektryczne generatory dużej i średniej mocy, których jest na świecie około 300 milionów, są powodem rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Według danych statystycznych udostępnianych przez Industrial Efficiency Technology Database elektryczne kolosy pochłaniają prawie trzecią część produkcji energii elektrycznej. Silniki są zatem stale optymalizowane pod kątem wydajności. Najnowocześniejsze modele silników elektrycznych nie są już zasilane, tak jak w rosyjskiej konstrukcji Jacobiego, prądem stałym. Obecnie wysokonapięciowe silniki klatkowe zasila prąd trójfazowy.

cena silnika elektrycznego

Cena silnika a jego jakość

Jak już wcześniej wspomniano, efektywność energetyczna silników dodatnio koreluje z kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem silnika. Niemniej jednak wysoka cena silnika elektrycznego w dłuższej perspektywie czasowej oznacza zwykle oszczędność. Nie chodzi tutaj tylko o oszczędność energii, ale również większą wytrzymałość i możliwość dłuższej eksploatacji dobrych jakościowo silników, które zwykle są sprzedawane w wyższych cenach.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *