Hurtownia danych – specjalistyczna forma bazy danych

Pojęcie hurtowni danych jest jednym z bardziej zawiłych rozwiązań spotykanych w informatyce. Szczególnie w odniesieniu do baz danych. Z tego też względu, również liczba wyspecjalizowanych firm podejmujących się projektowania tego rodzaju hurtowni, jest stosunkowo niewielka. Hurtownia danych (ang. Data Warehouse) to specjalistyczna baza danych, w której przechowywane są informacje do celów działania systemu klasy Business Intelligence. Dane zgromadzone w hurtowni są natomiast przetwarzane i raportowane właśnie przez system klasy Business Intelligence.

network-neurons-1-1043922-mZasadniczą różnicą, pozwalającą odróżnić hurtownie danych od zwykłej bazy danych, jest typ systemu informatycznego, który korzysta z danych. Różnic jest jednak znacznie więcej. Kolejną z nich jest inny rodzaj mechanizmów importu danych w obu przypadkach. Hurtownia danych zasilana jest poprzez dane z różnych baz dostępnych w przedsiębiorstwie, natomiast zwykła baza przypisuje model danych w momencie funkcjonowania systemu. Co więcej, Hurtowania, w przeciwieństwie do bazy, gromadzi także dane historyczne. Z racji tego, iż obydwa korzystają z różnych systemów, dane z nich pochodzące nierzadko bywają sprzeczne. Dlatego też, przed importem danych, konieczne jest usunięcie zachodzących sprzeczności.

Kolejnym znaczącym aspektem jest sposób przechowywania danych przez hurtownie. Niewystarczające są tu bowiem typowe dla baz danych formy kopii zapasowych, tj. replikacja plus backup. Wykorzystuje się tu więc różne generacje macierzy RAID, co ma na celu znaczne zmniejszenie ryzyka utraty danych. Również rozmiar pamięci jaki wykorzystuje hurtowania danych jest znacznie większy niż w przypadku baz danych.

Umiejętne zaprojektowanie hurtowni danych jest rzeczą niezwykle istotną, ale i trudną. Ma bowiem ogromne znacznie w kwestii poprawnego funkcjonowania systemu Business Intelligence. Z racji tego, niezbędne okazują się tu profesjonalne szkolenia informatyczne, które pozwalają pogłębić wiedzę na ich temat, przez co znacząco ułatwiają osobom działającym w branży informatycznej, zdobycie wiedzy koniecznej do umiejętnego projektowania i utrzymywania Hurtowni Danych oraz wdrażania systemów klasy Business Intelligence.

Czy to już koniec sklepów stacjonarnych? Nie z portalem GdzieObejrze.pl

Następny artykuł »

Shopping po polsku z portalem GdzieObejrze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.