Jak radzić sobie z przeziębieniem

Jak radzić sobie z przeziębieniem

Jesień i zima to okresy, w których pojawia się zwiększona ilość pacjentów w przychodniach i gabinetach lekarskich. Niesprzyjające warunki pogodowe sprzyjają grypie i przeziębieniom. Nawet jeśli najbardziej będziemy na siebie uważać i nam może się to przydarzyć. Warto wtedy wiedzieć jak wcześnie zareagować by szybko powrócić do zdrowia.

Przeziębienie jest to ostra wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. Jego główne objawy to obfity wyciek z nosa, ból głowy, uczucie ogólnego rozbicia i podwyższona temperatura ciała. Często także towarzyszy temu kaszel i piekący ból gardła. Przyczyn zachorowania nadal upatruje się w długotrwałym przebywaniu w niskich temperaturach, choć nie do końca jest to prawdą. Co prawda dolegliwości te pojawiają się w okresach, w których panują niższe temperatury, jednak naukowo potwierdzone jest, że przyczyny przeziębienia są inne. Sezonowość tej infekcji związana jest z nieco innym zachowaniem ludzi niż w miesiącach cieplejszych. W jesieni i zimie przebywamy dużo więcej czasu w pomieszczeniach z innymi ludźmi i właśnie to może powodować zwiększenie ilości zachorowań.

Dlaczego łapiemy przeziębienie

Wirusem zarazić się jest bardzo łatwo, np. przez uścisk dłoni osoby zarażonej, w autobusie czy nawet dotykając klamki w drzwiach. Przeziębienie zazwyczaj rozwija się w ciągu dwóch lub trzech dni a ustępuje po tygodniu. Walczyć z nim możemy zarówno lekami sprzedawanymi w każdej aptece bez recepty, jak i domowymi sposobami. Po co zatem sięgnąć w pierwszej kolejności by szybko powrócić do zdrowia?

jak wyleczyć przeziębienie

Jak wyleczyć przeziębienie

Zazwyczaj wystarczy użyć środków dostępnych niemal zawsze w każdej kuchni. By złagodzić katar i ból gardła warto zagotować mleko z łyżeczką miodu i miażdżonym ząbkiem czosnku. Taki wywar najlepiej wypić jak jeszcze jest gorący, jest on bogaty w witaminę A i D, więc wzmacnia odporność naszego organizmu. Stosując ziołowe parówki oddechowe możemy skutecznie oczyścić górne drogi oddechowe. W tym celu do gorącej wody wlejmy kilka kropel olejków eterycznych, np. z sosny, a także łyżkę rumianku i szałwii. Dla zwiększenia efektu takiego wywaru, można dodać łyżkę soli Iwonickiej. Innym sposobem jest przygotowanie miodu lub syropu cebulowego. Ten pierwszy wykonuje się krojąc cebulę w plastry i układając ją warstwowo, poszczególne warstwy oddzielając miodem. Natomiast syrop cebulowy robi się podobnie, tylko zamiast miodu dodajemy cukru.

Przeziębienie należy leczyć by ustąpiło jak najszybciej i nie spowodowało dodatkowych chorób jak zapalenie ucha czy zatok, a także byśmy nie musieli spędzać całego tygodnia w łóżku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *