Nowe możliwości dla fanów skuterów

Nowe możliwości dla fanów skuterów

Wejście w życie nowej ustawy dotyczącej prawa jazdy kat. B, dało nowe możliwości wszystkim fanom jednośladów. W porównaniu ze skuterami o pojemności skokowej 50 cm3, popularne 125tki oznaczają nie tylko większy komfort jazdy oraz większą dawkę adrenaliny, ale i ogromne ułatwienie dla kierowców – i to zarówno prowadzących wymienione skutery, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Mały ma trudniej na drodze

Skuter o pojemności 125 cm3 oznacza przede wszystkim większe bezpieczeństwo na drodze. Wbrew pozorom, większa możliwa prędkość nie oznacza wzrostu zagrożenia. Praktyka pokazuje, że wielu kierowców samochodów osobowych traktuje skutery niczym ruchome przeszkody na jezdni. Przez swoją niską prędkość skutery przeszkadzają pozostałym uczestnikom ruchu w swobodnej jeździe i zmuszają do wykonywania niebezpiecznego manewru wyprzedzania. Wzbudzają irytację, czasem wręcz zachowania agresywne. W efekcie na polskich drogach kierowcy skuterów narażeni są na szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń.

Jeszcze większym zagrożeniem są samochody ciężarowe. Skuter łatwo może zostać niezauważony przez kierowcę tira, wystarczy tylko, że na moment zniknie w jego martwym polu.

Większa moc – większe bezpieczeństwo

Przytaczana wyżej ustawa daje możliwość wyboru jednośladu, który potrafi dostosować swoją prędkość do warunków panujących na jezdni. Prędkość, jaką osiąga skuter o pojemności 125 cm3, umożliwia nie tylko płynną jazdę, ale przede wszystkim możliwość bezpiecznego poruszania się po jezdni wraz z innymi uczestnikami ruchu. Sam sposób jazdy 125tką nie różni się niczym od tego, z jakim mamy do czynienia kierując skuterem o mniejszej mocy. W obu motocyklach należy przestrzegać przepisów o ruchu drogowym i w obu przypadkach konieczne jest zachowanie pełnej koncentracji w czasie jazdy.

Należy też zauważyć, iż prędkość, jaką daje naszym jednośladom silnik o pojemności 125 cm3, nie jest na tyle duża, aby stwarzało to jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Większa prędkość ma na celu dostosowanie pojazdu do warunków i wymogów jazdy miejskiej. Co więcej, nawet jeśli jakiś kierowca postanowi spróbować swoich sił na skuterze o tej mocy, bez przejścia swoistej zaprawy ze słabszymi jednośladami, to przecież już sam fakt posiadania przez niego od co najmniej 3 lat prawa jazdy kategorii B, daje mu wystarczającą wiedzę na temat zasad obowiązujących w ruchu drogowym, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych. W ostateczności zawsze można wykupić sobie kilka lub kilkanaście godzin nauki jazdy u profesjonalnych instruktorów – http://www.olsztyn.romet.pl/motoryzacja/skutery/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *